Nadmerné potenie


Nadmerné potenie trápi v letných horúčavách asi väčšinu z vás. Tento problém sa bohužiaľ priamo úmerne zhoršuje aj s pribúdajúcimi vráskami na vašom tele. Nadmerné potenie je choroba, odborne nazývaná hyperhidróza. O tomto stave hovoríme najmä vtedy, ak je produkcia potu vysoko nadpriemerná a to aj v takých situáciách, kedy by sa telo vo zvýšenej miere potiť nemalo. Táto choroba je veľmi nepríjemná, no aj na ňu existujú účinné zbrane.

Na odstraňovanie nadmerného potenia  sa používa botulotoxín. Jeho aplikáciou nastáva blokovanie činnosti potných žliaz, v dôsledku čoho sa výrazne znižuje tvorba potu. Tieto účinky predurčujú botulotoxín na odstraňovanie vrások a korekciu nežiaduceho potenia na dlaniach, chodidlách a v podpazuší. Botulotoxín sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám, pri užívaní aminoglykozidových antibiotík a pri ochorení myastenia gravis (autoimunitná svalová slabosť). Pri aplikácii do podpazuší a dlaní efekt pretrváva 6 – 10 mesiacov. Po zákroku sa potenie redukuje na primeranú mieru.

Najskôr sa vykoná jódový test. Podpazušie, oblasť triesiel, dlaní alebo chodidiel sa potrie jódom a posype škrobom. V miestach, kde sa zmes jódu a škrobu dostane do kontaktu s potom, dôjde k zreteľnému sčerneniu. Do týchto lokalít sa jemnými vpichmi aplikuje botulotoxín. O dva týždne treba vykonať kontrolu účinnosti ošetrenia (táto je už zahrnutá v cene zákroku). Ošetrenie na udržanie dosiahnutého výsledku stačí zopakovať spravidla po šiestich mesiacoch.